Harmonia ciała, serca
i umysłu

Ewelina GodlewskaDyplomowana nauczycielka jogi Iyengara.
 
Z wykształcenia psycholog.
Jogę praktykuje od 2006 roku, od 2008 roku uczy.
Instruktor rekreacji ruchowej o specjalności ćwiczenia psychofizyczne w oparciu o system Hatha Jogi.
Autorka książki "Po pierwsze joga"


Gdy po długich miesiącach namysłu w końcu trafiłam na pierwsze zajęcia jogi nie spodziewałam się, iż stanie się ona moim sposobem na życie. Może właśnie dlatego, że miał to być w moim życiu tak znaczący krok, podjęcie go trwało tak długo. Samych pierwszych zajęć nie pamiętam, pamiętam jednak jak wróciłam do domu, usiadłam i miałam wrażenie jakby ktoś mną solidnie potrząsnął. Zburzył to z czym przyszłam, by w miejsce tego, mogło budować się nowe, lepsze.

Pierwsze kroki na macie stawiałam pod czujnym i wymagającym okiem Marka Migały i Wiktora Morgulca. Kolejne lata spędziłam głównie w Joga Centrum, gdzie systematycznie i skrupulatnie pogłębiałam swoją praktykę. Cały ten czas, chłonęłam wiedzę, testując i analizując jak teoria sparwdza się w praktyce tzn. jak moje ciało i umysł reagują na kolejne, coraz bardziej szczegółowe wskazówki nauczycieli i coraz trudniejsze asany. Czasem wychodziłam z sesji unosząc się kilka centymetrów nad ziemią a czasem pogrążona w zadumie, zawsze jednak zafascynowana.

Dziś częściej jestem po drugiej stronie. Mam możliwość przekazywania wiedzy, którą zgromadziłam i nadal pogłębiam na kolejnych kursach i szkoleniach. Ukończyłam kurs nauczycielski Introductory II prowadzony przez Konrada Kocota. Tam nauczyłam się analizy i rozkładu asan na części pierwsze, poznałam sposoby modyfikowania pozycji tak, by były skuteczne i w pełni przynosiły założone efekty. Joga, charakteryzuje się bowiem z jednej strony swoją uniwersalnością a z drugiej strony jednostkowym podejściem. Opiewa w ogólne zasady postępowania, zarówno jeśli chodzi o filozofię, jak i praktykę asan, stwarzając jednocześnie przestrzeń do tzw. praktyki własnej, czyli umieszczenia owych ogólnych praw w swoim życiu.

Jako nauczyciel, staram się to uświadomić ludziom, którzy do mnie przychodzą, że nie muszą od razu, a może nigdy być "książkowymi joginami", ich życie jest inne, ich ciała są różne i długość podróży z jogą a także wymiar i zakres osiąganych efeków też będą różne. Kiedy osoba początkująca pyta mnie: "Co mi da joga?" odpowiadam: "Da Ci to czego potrzebujesz!".

Czym jest dla mnie joga? To pytanie pada często a odpowiedź na nie z roku na rok ewoluuje. Dziś joga jest moją wizytówką a ja jej świadectwem. Jest wymagającą przyjaciółką, która nie lubi być zaniedbywana, z drugiej strony jest jak powietrze. Jest ogromnym wyzwaniem żyć i postępować tak by nie zawieść. Szczególnie nazywając siebie nauczycielem i stawiając siebie jako przykład, wzór jogicznego postępowania, należy pamiętać jak ludzie, adepci postrzegają jogę. W ich mniemaniu joga równa się dobro! A moim trudnym zadaniem jest by tak już zostało.